Okulary przeciwsłoneczne – parametry, które warto znać

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia mody, ale przede wszystkim zdrowia naszych oczu. Warto znać kilka kluczowych parametrów, które pomagają w doborze właściwych okularów. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak filtr UV, kolor soczewek, polaryzacja, a także specyficzne zastosowania okularów. Poniżej przestawiamy szczegółowe informacje na ten temat.

Im ciemniejsze, tym lepsze?

Jednym z powszechnych mitów dotyczących okularów przeciwsłonecznych jest przekonanie, że im ciemniejsze szkła, tym lepsza ochrona przed słońcem. To jednak nieprawda. Poziom zaciemnienia szkła nie ma bezpośredniego wpływu na ochronę przed promieniowaniem UV. Najważniejszy jest odpowiedni filtr UV, a ciemne szkła mogą jedynie poprawiać komfort widzenia w bardzo jasnym otoczeniu.

Przed czym musimy się chronić?

Nasze oczy są narażone na różne rodzaje promieniowania. Promieniowanie UV, a szczególnie UVA i UVB, jest bardzo szkodliwe dla wzroku. Może prowadzić do poważnych chorób oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy nawet raka skóry wokół oczu. Dlatego tak ważne jest, aby okulary przeciwsłoneczne skutecznie blokowały te promienie.

Filtr UV 400

Okulary oznaczone jako posiadające filtr UV 400 to najlepszy wybór, gdyż blokują one 100% szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Ta klasyfikacja oznacza, że soczewki zatrzymują promienie o długości fali do 400 nanometrów, co obejmuje całe spektrum szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

Filtry zaciemnienia w okularach

Soczewki okularów przeciwsłonecznych mogą mieć różne poziomy zaciemnienia, które są klasyfikowane w pięciu kategoriach od 0 do 4:

  • Kat. 0: Przepuszczalność światła od 80% do 100%. Soczewki są prawie przezroczyste i nadają się do noszenia w pochmurne dni.
  • Kat. 1: Przepuszczalność światła od 43% do 80%. Odpowiednie na umiarkowane oświetlenie.
  • Kat. 2: Przepuszczalność światła od 18% do 43%. Idealne na słoneczne dni w mieście.
  • Kat. 3: Przepuszczalność światła od 8% do 18%. Najbardziej odpowiednie na plażę i do sportów wodnych.
  • Kat. 4: Przepuszczalność światła od 3% do 8%. Do stosowania w warunkach ekstremalnie silnego światła, np. w górach. Nie nadają się do prowadzenia pojazdów.

Okulary na co dzień

Wybierając okulary do codziennego użytku, warto zwrócić uwagę na soczewki o kategorii 2 lub 3. Zapewniają one dobrą ochronę przed słońcem, jednocześnie nie ograniczając zbytnio komfortu widzenia. Ważne jest, aby okulary dobrze przylegały do twarzy i zapobiegały wnikaniu bocznych promieni.

Okulary na plażę

Na plaży słońce jest bardzo intensywne, a światło odbijające się od wody i piasku dodatkowo zwiększa ekspozycję na promieniowanie UV. Idealnym wyborem będą tutaj okulary z soczewkami o kategorii 3, które zapewniają wysoki poziom ochrony przed oślepieniem i promieniowaniem UV.

Co daje polaryzacja w okularach?

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to specjalny filtr, który redukuje odblaski odbijające się od płaskich powierzchni takich jak woda, śnieg czy asfalt. Okulary z polaryzacją są szczególnie polecane dla kierowców, żeglarzy, wędkarzy oraz osób uprawiających sporty wodne. Dzięki nim widzenie jest wyraźniejsze i mniej męczące.

Okulary przeciwsłoneczne na rower

Kiedy wybieramy okulary przeciwsłoneczne na rower, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspekty. Okulary powinny mieć dobrze przylegające oprawki, które będą stabilne na twarzy nawet podczas intensywnego ruchu. Praktycznym rozwiązaniem są wymienne soczewki, które można dostosować do różnych warunków oświetleniowych. Polaryzacja w takich okularach może również być bardzo pomocna.

Okulary zimą?

Wielu ludzi zapomina o ochronie oczu zimą, jednak śnieg może odbijać nawet 80% promieniowania UV, co może prowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej. Okulary przeciwsłoneczne zimą są więc równie ważne jak latem. Warto wybierać okulary z soczewkami o kategorii 2 lub 3, a w warunkach górskich najlepiej o kategorii 4.

Trendowe modele też chronią

Moda w okularach przeciwsłonecznych zmienia się co sezon, ale można połączyć styl z ochroną. Wiele renomowanych marek oferuje stylowe okulary, które zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Wybierając model dla siebie, zawsze zwracaj uwagę na opis filtrów i certyfikaty jakości.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć je noszenia okularów przeciwsłonecznych. Wybierając okulary dla dziecka, zwróć uwagę na lekkie, wytrzymałe oprawki i soczewki z pełnym filtrem UV 400. Komfort i bezpieczeństwo są kluczowe, dlatego okulary powinny dobrze przylegać do twarzy dziecka i nie zsuwać się podczas zabawy.

Podsumowując, dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych to inwestycja w zdrowie naszych oczu. Pamiętajmy, że moda to ważny element, ale najważniejsza jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Znając kluczowe parametry, możemy łatwiej wybrać produkt, który zapewni nam komfort i bezpieczeństwo.